Встановлення фактів, що мають юридичне значення в судовому порядку

Оформлення спадщини здійснюється після подачі документів, що підтверджують день смерті, місце відкриття спадщини, родинні зв’язки померлого зі спадкоємцями, приналежність померлому власнику його майна. Коли у спадкоємців немає одного з цих документів або в них допущені помилки, не відображаються правильно факти виникає суперечка: спадкоємцю необхідно довести що він дійсно має право на спадщину. Отже, при наявності помилок, неточностей у викладі фактів в документах їх необхідно усунути. Для цього потрібно звернутися до органу, який видав або має право видавати документ. Доволі часто виправити неточність в досудовому порядку немає можливості у зв’язку зі смертю власника документа або з інших причин. Вирішити цю проблему можна тільки звернувшись до суду. Розглянемо більш докладно проблеми, що виникають в процесі спадкування, які вимагають судового розгляду.


Визнання особи безвісно відсутньою, померлою

Напевно, хтось стикався з питанням: як же оформити спадщину, якщо спадкодавець безвісно зниклий.
Перше, що необхідно знати при вирішенні такого роду питання, так це те, що людина може бути визнана безвісно відсутньою виключно на підставі рішення суду та за умови, що один рік у місці його проживання не буде ніякої інформації про нього і про те, де таке особа перебуває.
Відразу слід зазначити, що оформити спадщину, якщо спадкодавець визнаний безвісно відсутнім, неможливо, так як такого правової підстави для відкриття спадщини не існує. Відповідно до законодавства спадщина відкривається внаслідок смерті людини або визнання його померлим за рішенням суду.
У разі звернення до нотаріуса з проханням оформити майно безвісно зниклої особи в порядку спадкування, єдине, чим нотаріус зможе вам допомогти, так це описати майно людини, якого суд визнає безвісно відсутньою, і встановити над ним опіку.
Людина, яку призначать опікуном над майном, наділяється повноваженнями з управління таким майном і бере на себе зобов’язання оплачувати борги за рахунок цього майна, а також, якщо буде необхідність, то має право утримувати осіб, яких утримувала особа, місце знаходження якої на даний момент невідомо .
Що ж тоді робити родичам, якщо вони все-таки хочуть оформити майно безвісно відсутнього особи в порядку спадкування?
Щоб відкриття та оформлення спадщини стало можливим, потрібно отримати рішення суду про визнання передбачуваного спадкодавця померлим. Щоб суд виніс позитивне рішення необхідно, щоб особа протягом трьох років була відсутня в місці, де вона постійно проживала.
Але чекати такий тривалий термін нікому не хочеться, тому слід знати, що із загального правила є винятки. Отже, якщо особа зникла при обставинах, що могли загрожувати її життю або під час нещасного випадку, то в суд можна буде звернутися вже через шість місяців. Ще більш прискорений варіант розвитку подій можливий, якщо є причини думати, що людина могла загинути при надзвичайних ситуаціях або ситуаціях техногенного характеру – в цьому випадку процедуру визнання його померлим можна починати вже через місяць після завершення роботи спеціально створеної комісії.
У разі визнання людини померлою наступають наслідки, які можна прирівнювати до тих, що наступають у разі біологічної смерті, тобто після отримання позитивного рішення суду вже можна звертатися до нотаріуса для реалізації свого права на спадкування за законом або заповітом.
Важливо пам’ятати, що оформлення спадщини – це дуже тривалий і важливий процес, особливо коли він має такі складні нюанси, тому для того, щоб не нашкодити самому собі і не втратити майно, завжди краще звернутися за допомогою до фахівців. Наші юристи зможуть надати Вам якісну допомогу при вирішенні такого роду питання в найкоротші терміни.


Встановлення факту смерті

Встановлення факту смерті відрізняється від оголошення особи померлою як в частині підстав для цього, так і в правових наслідках. Оголошення людини померлою відбувається на підставі припущення про його смерть, яке неможливо підтвердити прямими доказами. Встановлення ж факту смерті необхідно тоді, коли про смерть відомо, але з яких-небудь причин її неможливо зареєструвати та отримати документ – свідоцтво про смерть. Цими причинами можуть бути відмова органу реєстрації актів цивільного стану, втрата актового запису про смерть без можливості її відновлення і інші.
Найпоширенішою ситуацією в Україні на сьогоднішній день є необхідність встановлення факту смерті особи, яка померла на окупованій території. Це пов’язано з тим, що після смерті особи, яка перебуває на цій території, отримання свідоцтва про смерть неможливо через недійсності документів, виданих на окупованій території. Тому для отримання можливості оформити спадщину потрібно звернутися в суд за встановленням факту смерті. Особливістю цього судового процесу є відсутність особи, яка оспорює факт смерті. Якщо ж останнє існує, процес втрачає свою суть і перетворюється в судову тяжбу де позивач звертається через суд до відповідача, вимагаючи певних дій з боку останнього.


Встановлення місця відкриття спадщини

Місцем відкриття спадщини є місце постійного проживання померлого, яке визначається станом на день його смерті. Якщо таке не можна встановити, місцем відкриття спадщини вважатиметься місце знаходження майна або основної його частини. Від місця відкриття спадщини безпосередньо залежить те, в якому населеному пункті необхідно оформляти спадщину.
Найчастіше буває, що людина зареєстрована (прописана) в одному місці, а фактично проживає в іншому. В основному це житло знаходиться в різних містах, областях України, а можливо і в різних країнах. Щоб отримати документи про спадщину на території, де дійсно проживав спадкодавець, необхідно звернутися в суд за підтвердженням факту проживання без реєстрації в певному місці. Отримання такого рішення істотно спростить процедуру оформлення спадщини для спадкоємця, тому що останньому не доведеться їхати в інший населений пункт, шукати там нотаріуса і тимчасове житло, адже за один день оформити спадщину неможливо.


Встановлення родинних відносин

Спадкоємцями за законом, за деякими винятками, є родичі. Підтвердження факту родинних зв’язків зі спадкодавцем – одне з головних підстав отримання майна у спадок. Спорідненість можна підтвердити свідоцтвом про народження, про шлюб, про зміну прізвища, ім’я або по батькові та іншими документами. Але не завжди ці документи є на руках у спадкоємців або оформлені без помилок. Якщо відновити документ або виправити помилку з яких-небудь причин відмовляється орган видачі документа, щоб підтвердити спорідненість доведеться звернутися в суд.
На сьогоднішній день можна виділити дві поширені групи перешкод в доказі спорідненості:
– помилки в даних (неправильно зазначена прізвище, ім’я по батькові, дата, народження, місце або інші дані не збігаються з документами, які підтверджують особу спадкоємця або спадкодавця) або помилки в актовому записі, тобто не в самому документі, а в даних про реєстрацію факту народження, вступу в шлюб;
– втрата актового запису без можливості її відновлення.
Перед подачею до суду заяви обов’язково переконатися, що підтвердити спорідненість іншим способом неможливо, так як тільки в такій ситуації суд задовольнить Ваші вимоги. Крім цього, потрібно ретельно зібрати докази, які не залишать сумнівів, що спадкодавець справді Ваш родич. На перший погляд складається враження, що встановлення родинних зв’язків – процес, який не вимагає великих зусиль, проста формальність, але на ділі виявляється все набагато складніше, і нерідко суди відмовляють у задоволенні заяви. А це позбавляє заявника права повторного звернення з такою вимогою. Тому, перш ніж звертатися до суду потрібно, як мінімум, отримати консультацію досвідченого юриста, який прорахує Ваші шанси на позитивний результат справи і допоможе пройти судовий процес.


Встановлення факту спільного проживання зі спадкодавцем на час смерті

Законодавством передбачено, що особи, які проживають однією сім’єю тривалий період часу – більше п’яти років, мають право успадковувати один після одного. Такі особи є спадкоємцями четвертої черги. Розглянемо докладно що робити в ситуації смерті одного з членів такої сім’ї.
Багато хто думає, що до четвертої черги спадкоємців можна віднести тільки подружжя, які живуть разом, але шлюб не реєструють. Ця думка помилкова. Успадковувати в четверту чергу можуть і інші особи, наприклад, зять після тещі, внуки після бабусі і навіть особи, які не пов’язані родинними зв’язками, але вели спільне господарство з спадкодавцем, тобто жили як сім’я. Отже, після смерті одного з подружжя, яке проживає, інший може звернутися до нотаріуса за прийняттям спадщини, але так як окремого документа, яким можна підтвердити проживання разом не існує, за підтвердженням останнього доведеться вдатися до судового розгляду.
Важливо знати, що встановлювати факт спільного проживання потрібно не тільки з метою стати спадкоємцем четвертої черги за законом, а й в інших випадках. Наприклад, звертатися до суду доводиться коли спадкоємець і спадкодавець проживали разом, але місце реєстрації одного з них – інша адреса. Актуальним питання стає якщо такий спадкоємець пропустив шестимісячний строк прийняття спадщини вважаючи, що прийняв спадщину «за замовчуванням», але в подальшому підтвердити нотаріусу цей факт без судового розгляду виявляється неможливим.


Встановлення факту належності правовстановлюючих документів

Для отримання можливості оформлення спадщини, нотаріусу обов’язково необхідно надати підтвердження права власності померлого – правовстановлюючі документи. Бувають ситуації коли виявляється, що в цих документах допущена помилка: неправильно вказані прізвище, ім’я, по батькові, дата, місце народження спадкодавця. Так як нотаріус при наявності помилки не може встановити кому саме належить це майно, видати свідоцтво про право на спадщину він не зможе до усунення неточностей. Єдиним виходом є звернення до суду, де Вам доведеться доводити, що ці документи належали саме померлому.
Важливо знати, що звернення до суду за встановленням приналежності документа необхідно не тільки після смерті власника майна, але і при його житті, коли виправити помилку в документі немає можливості. В основному, це пов’язано з тим, що орган видачі документа ліквідовано або позбавлений таких повноважень.


Наша пропозиція:

Найчастіше помилки в документах помічають не зовсім вчасно: коли треба терміново провести операцію, продати, подарувати майно або оформити його у спадок. Перевірте Ваші документи зараз, можливо в них є помилки, які в майбутньому можуть спричинити зайві турботи. Якщо виявили проблему – звертайтеся за допомогою до юриста, який визначить яким чином цю помилку можна усунути.
Кожна ситуація є унікальною, тому єдиного вірного варіанту дій не існує. Звертайтеся до професіоналів, які після детального ознайомлення з документами і ситуацією вирішать саме Вашу проблему.

Що Ви отримуєте в результаті:

  1. 1. Детальну консультацію з аналізом документів.
  2. 2. Опрацювання плану дій.
  3. 3. Підготовку та збір необхідних документів.
  4. 4. Представництво інтересів у державних органах, в тому числі в суді.

Як ми працюємо:

  1. 1. Укладаємо Договір з клієнтом про надання юридичних послуг
  2. 2. Отримуємо від Вас необхідні відомості і документи, які є у Вас в наявності.
  3. 3. Готуємо відсутні необхідні документи.
  4. 4. Представляємо Ваші інтереси.
  5. 5. Видаємо готові документи.

Додаткові послуги

Назва послуги
Ознайомлення з матеріалами судової справи (при вступі в існуючий процес)
Отримання роз’яснення нотаріуса для звернення до суду
Підготовка заяви про встановлення факту, що має юридичне значення
Подача заяви з усіма додатками до суду
Збір доказів
Подача оголошення в ЗМІ про призначення судового засідання
Кур’єрська розсилка позовної заяви сторонам
Представництво Ваших інтересів в суді по встановленню юридичних фактів

 

Замовити послугу
Оформіть заявку на сайті, ми зв'яжемося з вами найближчим часом і відповімо на всі запитання.
Повернутись до списку