Відмова від спадщини

Для того, щоб мати право розпоряджатися майном померлого потрібно прийняти спадщину. Для цього необхідно встигнути в шестимісячний термін з дня смерті спадкодавця звернутися до нотаріуса за зареєстрованим місцем проживання померлого з заявою про прийняття спадщини. Після цього починається процедура оформлення спадщини – процес підготовки документів для видачі свідоцтва про право на спадщину. Це знають майже всі. Поряд з можливістю прийняти спадщину існує можливість і відмовитися від неї. У житті бувають ситуації, коли майно спадкодавця не потрібно спадкоємцям або, коли один спадкоємець відмовляється від своєї частки спадщини на користь іншого.
Відмова від спадщини є абсолютною. Це означає, що спадкоємець відмовляється від усього майна, яке належить йому за законом або за заповітом.
Спадкоємцям слід розуміти, що крім майна спадкодавця і його прав, у спадкову масу входять і його зобов’язання. Найчастіше буває, що відмова від прийняття спадщини відбувається саме з цієї причини. Наприклад, коли спадкоємець знає, що у спадкодавця були борги, які не можна покрити вартістю успадкованого майна, то і витрачати час, сили і гроші на оформлення такої спадщини немає сенсу.
Або ж, спадкоємцем за заповітом є нерезидент України (іноземець), якому потрібно оплатити великі податки за таке оформлення, або громадянину іншої країни заповідали землю сільськогосподарського призначення, яку він після оформлення зобов’язаний продати, і він відмовляється від спадщини на користь спадкоємця – громадянина України. Для того щоб спадкоємцю зрозуміти як краще поводитися в тій чи іншій ситуації, розглянемо порядок відмови від спадщини.
Оформляється відмова у нотаріальному порядку на бланку і подається тому нотаріусу, у якого вже заведено спадкову справу, а якщо справа не заводилася – будь-якому нотаріусу, який працює на території міста, селища, села (району) останнього місця проживання спадкодавця або місця знаходження нерухомості (у визначених випадках). Термін для подачі цієї заяви такий же, як і для прийняття спадщини – 6 місяців з дня смерті спадкодавця.
Важливо розуміти, що відмовитися від спадщини можна тільки повністю. Тобто, не можна частину належного Вам як спадкоємцю прийняти, а від частини відмовитися. Наприклад, якщо Вам належить за заповітом або законом земельна ділянка і будинок, то відмовитися тільки від земельної ділянки, а будинок прийняти в спадщину не можна. Якщо Ви подасте заяву про відмову від прийняття спадщини, то відмовитеся й від земельної ділянки, і від будинку.
Що робити якщо Ви вже подали заяву про відмову від спадщини, але потім обставини змінилися, Ви передумали і все-таки вирішили свою спадщину прийняти? Мало хто знає, але таку заяву можна відкликати без вказівки причин, так як це Ваше право, але зробити це потрібно в строго певний термін – 6 місяців з дня смерті спадкодавця! Виходячи з цього, потрібно пам’ятати, що спадкоємцям надається термін для прийняття спадщини або відмови від спадщини, протягом якого Вам потрібно вирішити як вчинити з майном, яке Ви наслідуєте за законом або за заповітом. У будь-якому випадку, перед прийняттям цього важливого рішення, рекомендуємо зважити всі «за» і «проти» і звернутися за порадою до досвідченого юриста оформлення спадщини.
Також, важливо зазначити, що законом визначено коло осіб, які можуть відмовитися від спадщини лише за згодою органів опіки та піклування. Це робиться з метою максимального захисту спадкоємця, який може не розуміти наслідків такої відмови, від порушення його прав.


Відмова від спадщини за заповітом

Після того як відкрилася спадщина особі, на користь якої складено заповіт, надається термін для прийняття спадщини за заповітом або ж відмови від неї (шість місяців). З цього випливає, що відмовитися від спадщини за заповітом можливе виключно до закінчення вищевказаного терміну. Відмова від спадщини за заповітом є абсолютною, тобто, спадкоємець відмовляється від усього майна, передбаченого в заповіті. У ситуації, коли вигодонабувач за заповітом є одночасно і спадкоємцем за законом, відмова від спадщини за заповітом не позбавляє його права на оформлення спадщини за законом.
Відмова від спадщини за заповітом може бути безумовною або спрямованою, тобто, на користь іншого спадкоємця.

Якщо Ви вирішили відмовитися від прийняття спадщини за заповітом, потрібно розуміти, що замість Вас право на оформлення спадщини отримають інші спадкоємці за заповітом, якщо вони є (між ними частка, від якої Ви відмовилися розподілиться порівну), підпризначені заповідачем спадкоємці, а якщо інших вигодонабувачів заповідач не призначив – особи, які є спадкоємцями за законом.


Відмова від спадщини за законом

Бувають ситуації, коли за допомогою відмови від прийняття спадщини можна успадкувати не все спадкове майно, а лише її певну частину. Наприклад, Ви є спадкоємцем за законом певної черги, в цей же час, спадкодавець залишив розпорядження на випадок своєї смерті – заповіт, в якому вигодонабувачем є Ви. При такому збігу обставин Ви маєте право прийняти спадщину за заповітом і відмовитися від спадкування за законом того майна, що не охоплена заповітом. Також не слід забувати про наявність «обов’язкових спадкоємців», тих, які можуть претендувати на обов’язкову частку. Такі спадкоємці теж мають право на відмову від обов’язкової частки. Вона оформляється нотаріально і подається нотаріусу, у якого заведено спадкову справу.

З цього робимо висновок, що відмова від спадщини не завжди є негативною дією для спадкоємця, який її вчиняє. За допомогою подачі відмови можна вирішити питання з розподілом спадщини між категоріями спадкоємців – за законом і за заповітом.
Від спадщини як за заповітом, так і за законом, відмовитися можна і на користь інших осіб. Яких саме – розглянемо далі.


Відмова від спадщини на користь інших спадкоємців

Отже, припустимо, Ви маєте успадкувати певне майно. Ви маєте право оформити його на себе або ж на користь іншої особи відмовитися від спадщини.

Якщо спадкоємець за заповітом хоче відмовитися від спадщини на користь іншої особи, він має право відмовитися від спадщини виключно на користь іншого спадкоємця, зазначеного в заповіті. Якщо таких спадкоємців немає – спадкування відбувається за законом. Також в заповіті може бути «підпризначений» інший спадкоємець. Це означає, що заповідач, залишаючи розпорядження на випадок своєї смерті, передбачив, що вигодонабувач може не прийняти спадщину з яких-небудь причин: померти раніше, ніж сам заповідач, подати відмову від спадщини. На цей випадок і передбачається «запасний» спадкоємець.
Спадкоємець за законом має право відмовитися від спадщини на користь іншого спадкоємця за законом. При цьому не важливо до якої черги спадкоємців належить особа, на чию користь спрямований відмова. Наприклад, оформляючи спадок після смерті батьків, спадкоємець першої черги може відмовитися від спадщини на користь своїх дітей.
Важливо знати, що, якщо Ви відмовилися від спадщини цілеспрямовано – на користь іншого спадкоємця, частка у спадщині, яка належала Вам, переходить до цього спадкоємця. Якщо ж ця відмова була не цілеспрямованою, то Ваша частка у спадщині порівну розподіляється між іншими спадкоємцями.


Які документи Вам знадобляться*:

  1. свідоцтво про смерть спадкодавця;
  2. заповіт або свідоцтва, які підтверджують родинні зв’язки зі спадкодавцем (про народження, про шлюб і ін.)
  3. заява про відмову від прийняття спадщини;
  4. паспорт, та ідентифікаційний код спадкоємця.

Що Ви отримуєте в результаті:

  1. детальну консультацію щодо доцільності та процедуру відмови від оформлення спадщини;
  2. план дій для відмови від спадщини з чіткими термінами надання послуг;
  3. підготовку та збір потрібних документів;
  4. гарантію результату.

Як ми працюємо:

  1. Укладаємо Договір з клієнтом про надання юридичних послуг.
  2. Отримуємо від Вас всі необхідні документи.
  3. Готуємо і отримуємо відсутні довідки і документи.
  4. Заводимо спадкову справу у нотаріуса.
  5. Надаємо офіційний документ, що підтверджує відмову від прийняття спадщини.
  6. У разі зміни рішення, відкликаємо відмову від прийняття спадщини.

Додаткові послуги

Назва послуги
Заява про відмову від прийняття спадщини за законом
Заява про відмову від прийняття спадщини за заповітом
Заява про відмову від прийняття спадщини на користь іншого спадкоємця
Відкликання заяви про відмову від прийняття спадщини
Відмова від спадщини в останній день строку (VIP)
Замовити послугу
Оформіть заявку на сайті, ми зв'яжемося з вами найближчим часом і відповімо на всі запитання.
Повернутись до списку